Ovládanie troch svietidiel z troch miest

Rady články a užitočné informácie.

Problémy, nápady a ich riešia.

Postupne zverejňujeme články podľa dopytu od ľudí.

Zaujíma Vás niečo? Napíšte nám a my sa pokúsime túto tému spracovať.

Ovládanie 3-svietidiel z troch pozícií.

Dnes si povieme niečo o ovládaní 3 svietidiel z 3 miest. Možno Vás zaujíma prečo práve tri a prečo práve z troch miest :D.

Odpoveď je jednoduchá, dnes je čoraz viac v móde robiť otvorené a prepojené obývacie miestnosti s jedálňou a kuchyňou a presne na taký prípad sa teraz pozrieme.

Dnes tu mám aj nejaké fotky z priestoru kde som to naposledy navrhoval (nerealizoval). Nakreslil som pre Vás aj schému káblových prepojení, snáď to pomôže niekomu kto ešte nerobil elektriku a nie je mu jasné ako sa to realizuje.

K samotnému návrhu. podľa pôdorysu vedľa môžete vidieť že sú použité 2 ks dvoj-rámikov a 1 ks troj-rámiku. Je to z toho dôvodu že vypínač číslo 7 sa nedá zakúpiť v dvoj-kombinácií tj. že by v jednej krabičke boli dve páčky.

Celkový návrh by sa dal urobiť aj tak že by všade boli troj-ŕamiky a všade by boli použité klasické 6 ky vypínače. Pretože 6ka vypínač sa dá zakúpiť aj v prevedení 2ks 6 vypínača v jednom strojčeku tj. vypínač 5B mohol som počet krabičiek pre 6ky vypínače zredukovať.

Pohľad A

Pohľad B

POHĽAD C

Na obrázku schéma káblových prepojení som jednoducho nakreslil ako sa má tento spôsob ovládania správne nakáblovať.

Nieje to nič zložite je to klasické ovládanie osvetlenie z troch miest ale v podstate strojnásobené.

Jednoducho povedané do “hlavných” krabičiek  privedieme prívod 230V následne z týchto krabičiek vyvedieme 3 odvody k jednotlivým svietidlám. Medzi krabičkami natiahneme následne 3-kŕat ten istý kábel CYKY-O 3×1,5. Z trojrámiku Vám teda bude vyčnievať 6 káblov.

Takto natiahnutý obvod už bude pre elektrikára jednoduché zapojiť. Samozrejme je potrebné označiť jednotlivé káble ideálne v zmysle projektu. Ak sa kabeláž neoznačí nieje to koniec sveta, skúsený elektrikár si takúto v podstate jednoduchú inštaláciu “prepípa” v podstate v priebehu pár minút. Ak si kabeláž neťahal sám a aj je nejako označená aj tak si ju z veľkou pravdepodobnosťou prepípavať bude.