Sériovo? paralelne? odhalenie záhady Bermudského uzlu.

Rady články a užitočné informácie.

Problémy, nápady a ich riešia.

Postupne zverejňujeme články podľa dopytu od ľudí.

Zaujíma Vás niečo? Napíšte nám a my sa pokúsime túto tému spracovať.

Sériovo / paralalne. Ako to vlastne je?

Paralelne a sériovo

Tento článok bude taká moja srdcovka. Miešanie sériového slova do úplne bežných zapojení mi pripomína Nominatív množného čísla v článkoch na ksychtoknihe. Preto som skreslil par schém, ktoré možno vyrovnajú vesmírne sily a všetko bude tak ako má byť.

Teoretický úvod:

Asi každý ste sa stretli na základoch fyziky a elektrotechniky s výpočtom odporu v obvode a rozlišovali ste pri výpočtoch či sa jedná o sériové alebo paralelné zapojenie.

Paralelné zapojenie (vedľa seba):                                                                                                                      Sériové zapojenie (za sebou):

Najdrsnejšie tvrdenie:

Sériový vypínač č.5 akože WTF? Každý kto má za sebou základy elektrotechniky tak nemôže tento názov používať. Buhužiaľ vyskytuje sa i vo výkazoch firiem, stránkach s tovarom, článkoch a podobne.
Príde mi to strašne hlúpe a preto píšem tieto riadky. Ak ste aj vy patrili k tým, ktorí tento vypínač takto dehonestovali alebo ak ho aj nazývate správne, pridajte sa prosím a pomôžte mi očistiť povesť tohto vypínača.                                                                                                             

Ďalšie tvrdý dríst, ktorý my zvyšuje tlak je zapojenie v podstate všetkého čo sa zapája rad za radom. Vtedy Vám aj skúsený starší elektrikár povie, že tam sú dva senzory za sebou zapojené do série. Zvyčajne nemáte ako argumentovať pretože kým by ste to nenakreslili niekde na stenu boli by ste za hlupáka vy.

Veď jasne vidno ,že sú umiestnené za sebou a teda sú do série. Tento istý blud sa hovorí v podstate o všetkom čo ide fyzicky „za sebou“. Pamätám si na strednej škole nám bolo vravené, že bodovky nemôžeme ťahať od jednej k druhej pretože by boli do série a posledná by skoro nesvietila, a že ich musíme samostatne ťahať z jednej krabice :D. Vtedy som ako 15ročný chalan pozeral s úžasom čo to p. profesor vraví a keby to niekto reálne spraví ako elektroinštalatér tak by bol asi do smrti prezívaný menom SPIDERMAN. Najsmutnejšie bolo, že to bola odborná elektrotechnická škola :D. Preto aj tento dríst musí byť raz a navždy vysvetlený.

 

Takto by vám zapojenie PIR na chodbe nakreslil DILETANT 😀

                                                                                                               

pirdiletanti

Takto to reálne je zapojené.

pirakotoje

Tak isto si vieme rozkresliť aj povestné bodové svietidlá

bodovkaakotoje
bodovkaakotoje2

Ďalšia pecka, s ktorou sa stretám je zase podobného rázu a jedná sa o zásuvky 230V. Ide ma rozdrapiť  z nasledujúcej vety. Tu máte zásuvku pod vypínačom z tade ideme káblom do 5 rámiku kde je 5 zásuviek do série a pokračujeme ďalej. Tiež neviem ako v takejto situácií reagovať ale to čo sa deje v mojej mysli je na hrane trestného činu :D. Samozrejme, že zásuvky sú zapojené paralelne, len vďaka tomu môžeme každú využívať samostatne.

Takže ešte si rozkreslíme ako v materskej škole aj tento prípad :D. Nakreslil som si aj spôsob ako by sa to dalo teoreticky zapojiť do série a zásuvky by slúžili akurát tak na napájanie žiaroviek, ktoré by samozrejme museli byť všetky funkčné aby sa neprerušil obvod. Po uvážení sem ten obrázok nedám pretože sa bojím, že by to niekto tak zapojil 😀

 

5ramik uzly
5ramik paralelne

Ak ste sa svojim zrakom dostali až k tejto vete tak Vám ďakujem za prečítanie článku. Ak Vás zaujal, pobavil, potešil alebo pohoršil poprosím Vás o komentár. Ďakujem