Prepäťova ochrana doma

Rady články a užitočné informácie.

Problémy, nápady a ich riešia.

Postupne zverejňujeme články podľa dopytu od ľudí.

Zaujíma Vás niečo? Napíšte nám a my sa pokúsime túto tému spracovať.

Prepäťová ochrana v dome/byte. (umiestnenie)

Rozlišujeme niekoľko stupňov prepäťových ochrán a aby bola ochrana zabezpečená je potrebné mať všetky tieto stupne. Samozrejme nič nie je dokonalé a aj pri dokonalom dodržaní odporúčaní môže nastať nejaká porucha. Samozrejme je to už málo pravdepodobné.

Na trhu sú rôzne prepäťové ochrany určené do domových/bytových rozvodníc. Väčšinou majú ochranu typu B+C. Prepäťové ochrany od firmy KIWA v sebe kombinujú ochranu B+C+D a teda jedna prepäťová ochrana by mala zabezpečiť aj jemnú ochranu napríklad domu bez koncových prepäťových ochrán priamo pri spotrebičoch.

PO I – prepäťové ochrany (B+C+D)

Aby sme sa vrátili späť k názvu tohto článku tak je veľmi dobré mať správne umiestnenú prepäťovu ochranu. Aby ste si to vedeli predstaviť tak počas prepätia musí toto prepätie táto ochrana poslať do zeme. Toto vysoké napätie prejde zelenožltým vodičom priamo na HUS. Problém je že okolo tohto vodiča sa bude indukovať nebezpečné napätie a preto musí byť vedený priamo na HUS bez nejakého zbytočného križovania sa s inými vodičmi. Takže táto ochrana by mala byť hneď vedľa hlavného vypínače pretože prepätie sa bude “valiť” vodičmi za hlavným vypínačom do prepäťovej ochrany a tiež okolo nich vzniká nebezpečné indukované napätie ktoré by mohlo prejsť do blízkych vodičov.

Samozrejme vždy sa to nedá urobiť dokonale a chápem že niektorí tu budú mať kritické komentáre ale snažil som sa laikom vysvetliť načo si dať pozor keď im elektrikár montuje rozvádzač. Stačí keď mu vytlačíte priložený obrázok, ktorý je priamo od firmy KIWA a poviete mu že to chcete tak…. Potom by to mal spraviť správne. Samozrejme je to len logický náčrtok a prívod môžete mať z hora alebo z boku ale logika je tá istá.  Je pravda že v dnešnej dobe by mali rozvádzače montovať len certifikované firmy ktoré k rozvádzaču dodajú aj vyhlásenie o zhode a kusovú skúšku ale všetci dobre vieme že realita nie je vždy ideálna.

Zdroj obrázkov zapojenia: https://www.kiwa.sk/projektanti/

Troška pokecu k obrázkom

1. Správne zapojenie – prívodné vodiče z hlavného vypínača do prepäťovej ochrany a aj CYA vodič smerujúcu na HUS idú najkratšou možnou cestou a v ideálnom prípade nebudú križovať a približovať sa k iným vodičom smerujúcim do inštalácie.

2. Nesprávne – vodiče idú zbytočne dlhou cestou počas ktorej sa v ich okolí bude indukovať do blízkych vodičov nebezpečné indukované napätie.

3. Nesprávne – vodiče idú zbytočne dlhou cestou, počas ktorej sa v ich okolí bude indukovať do blízkych vodičov nebezpečné indukované napätie. Sú vedené dokonca v súbehu s ďalšími vodičmi,        

4. Nesprávne – vodiče idú zbytočne dlhou cestou, počas ktorej sa v ich okolí bude indukovať do blízkych vodičov nebezpečné indukované napätie. Križujú sa opäť vodiče.