Prečo nie lustrový vypínač v obývacej miestnosti

Rady články a užitočné informácie.

Problémy, nápady a ich riešia.

Postupne zverejňujeme články podľa dopytu od ľudí.

Zaujíma Vás niečo? Napíšte nám a my sa pokúsime túto tému spracovať.

Prečo nie lustrový do obývačky?

Tento článok bude viac než stručný. Základom je to že osobne neznášam ovládanie svetla z jedného miesta iba pri dverách. Preto určite odporúčam v obývačke minimálne také ovládanie ktoré je v priložených pôdorysoch. Samozrejme môžete mať vypínačov koľko len chcete, zase uvádzam variantu kde je použitý iba jeden kus vypínača na oboch stranách.

Strašne ma irituje keď som u niekoho n návšteve a kvôli zmene osvetlenia sa niekto stavia a ide k vypínaču.

Otázka znie prečo vlastne sa v bytoch realizuje len “lustrový” vypínač iba pri dverách?

Odpoveď je jednoduchá, neznalosť investora s umiestnením pohovky, jej rozmeroch atď. preto sa dá vypínač len k dverám a nič sa tým nepokazí. Podľa mňa sa tým ale pokazí všetko :D. Preto je dôležité mať premyslenú pozíciu pohovky a elektrikára informovať o vlastných požiadavkách. Ideálne je mať projekt, ktorý elektrikárovi dáte a potom sa už “nemôže” vyhovárať že to malo byť inak.

 

Ďalší dôvod býva lenivosť elektrikára, ak je zaplatený za elektroinštaláciu “úkolovo” tak nebude predsa robiť niečo naviac.  Posledným dôvodom je to že investor chce čo najlacnejšiu elektroinštaláciu a preto zvolí najjednoduchšiu a hlavne najlacnejšiu alternatívu. Ja osobne si myslím že v dobe keď sa za kuchynskú linku platí niekoľko tisíc euro bez spotrebičov tak nejakých 60euro navyše v cene elektroinštalácie nikoho nezachráni 😀

 

Prikladám najjednoduchšie spôsoby ako vylepšiť ovládanie osvetlenia v obývačke. Samozrejme možností je neobmedzene veľa.

Klasické ovládanie v obývačke

Výhody: cena, jednoduchosť.

Nevýhody: nekomfortné riešenie.

Klasické riešenie v obývačke avšak ovládané z dvoch miest

Výhody: Komfortné ovládanie lustra z dvoch miest

Nevýhody: Spíname len luster, chýba nejaký dizajnový prvok.

Kombinácia svietidlo + bodovky

Výhody: Komfortné ovládanie z dvoch miest, dizajn.

Nevýhody: V strede miestnosti už nie je klasický dvojokruhový obývačkový luster, na ktorom vieme zapínať napríklad 1 žiarovku jednou páčkou a ostatne druhou páčkou. Je to už len svietidlo ktoré zopneme. Samozrejme pridaním Vypínača by sa dal zanechať aj luster aj pridané bodovky avšak uvádzam najjednoduchšie riešenia.