LED pásik v kúpeľni

Rady články a užitočné informácie.

Problémy, nápady a ich riešia.

Postupne zverejňujeme články podľa dopytu od ľudí.

Zaujíma Vás niečo? Napíšte nám a my sa pokúsime túto tému spracovať.

LED pásik kúpeľňa pekný ale pozor!

Zóny v kúpeľni

V popise zón som zvýraznil aktuálnu tému LED pásiku                                                                                                                                                                                            

V jednotlivých zónach inštalovať elektrické zariadenia a spotrebiče:

Zóna 0:

Zakázané inštalovať:

 • spínače, ovládače, riadiace zariadenia a ich súvisiace príslušenstvo.

Dovolené inštalovať:

Elektrické spotrebiče iba vtedy, ak zariadenie súčasne:

 • je vhodné na použitie v tejto zóne podľa inštrukcií výrobcu,
 • je pevne a trvalo pripojené a
 • je chránené pred úrazom elektrickým prúdom ochranou malým napätím SELV neprevyšujúcim AC 12V alebo DC 30V.

Zóna 1:

Dovolené inštalovať:

 • Elektroinštalačné škatule a ich príslušenstvo slúžiace na napájanie spotrebičov dovolených v zóne 0 a 1.
 • Príslušenstvo, ktoré zahŕňa zásuvky obvodov chránených SELV alebo PELV neprevyšujúcim AC 25V alebo DC 60V. Zdroj napájania musí byť inštalovaný mimo zóny 0 a 1.

 Zóna 2:

Dovolené inštalovať:

 • Len elektroinštalačné spínače a zásuvky chránené ochranou malým napätím SELV alebo PELV. Zdroj napájania musí byť inštalovaný mimo zóny 0 a 1.
 • Príslušenstvo vrátane zásuviek na signalizačné a komunikačné zariadenia za predpokladu, že je chránené ochranou SELV alebo PELV.
 • Jednotky napájacie holiace strojčeky.
 • Ostatné príslušenstvo ako sú svietidlá, ventilátory, výhrevné zariadenia a jednotky pre vírivé vane vyhovujúce príslušným normám, za predpokladu, že ich napájacie obvody sú chránené doplnkovou ochranou zabezpečenou prúdovým chráničom RCD s menovitým rozdielovým vypínacím prúdom neprevyšujúcim 30mA.

Zakázané inštalovať:

 • zásuvky NN  (platí aj pre Zónu 0 a 1)

A teraz k samotnému LED pásiku. LED pásik musí byť teda napájaný zdrojom SELV ktorý ale musí byt umiestnený mimo zóny 1 a 2.

Otázka teda znie kde tento zdroj umiestniť?

Podľa mňa je najjednoduchšie riešenie také že ho umiestnime nad sádrokartónový podhľad. Zdroj teda bude prístupný buď cez otvor bodového svietidla, alebo pre jeho potreby bude vytvorený revízny otvor. Samozrejme revízny otvor je z istého hľadiska neestetický aj keď v prípade potreby výmeny zdroja pre LED pás je pohodlnejší. Ja sa prikláňam v rodinných domoch určite využiť prístup cez bodové svietidlo kvôli estetike a revízne otvory pokiaľ možno nechať len pre administratívne priestory.

Čo je ale dôležité keď umiestnite zdroj SELV (Separated Extra Low Voltage – oddelené malé napätie ) nad sadrokartón s prístupom cez bodové svietidlo?

Určite je potrebné nejakým spôsobom tento zdroj rozumne umiestniť tak aby najmä odvod zo zdroja tj. 12V išlo ideálne samostatnou trasou mimo ostatnej kabeláže. Nepáči sa mi keď tam ten zdroj niekto len tak zasunie hocikde pod sadrokartón a ani neporozmýšľa nad tým aby to nejako bolo zabezpečené.  Pri zdroji je veľmi dôležité to aby bol dostatočne nadimenzovaný na konkrétny LED pásik a aby sa neprehrieval!!!!

Štandardne pri LED pásiku je uvádzaný údaj Watt/meter, napríklad aby sa nám dobre rátalo 20W/m. Takže keď použijete 2 m pásiku znamená že bude mať výkon 40W. Na takýto výkon musí byť zakúpený aj zdroj!!! Žiadne experimentovanie bez prepočtu neodporúčam!!! Ideálne je kúpiť o čosi výkonnejší zdroj kvôli preťaženiu, prehrievaniu…napríklad v tomto prípade by som kúpil radšej 50W.

Pre lepšie pochopenie problematiky pripájam jednoduchý náčrtok kúpeľne podobný tomu v STN alebo inej odbornej literatúre. Je to len náčrt na pochopenie toho čo som písal nie je to skutočná kúpeľňa a preto neriešte či tam majú byť 3 alebo 4 bodovky alebo podobne :D.

Ak ste sa dostali až sem tam ďakujem za prečítanie článku, v prípade otázok píšte email.

Rady články a užitočné informácie.

Problémy, nápady a ich riešia.

Postupne zverejňujeme články podľa dopytu od ľudí.

Zaujíma Vás niečo? Napíšte nám a my sa pokúsime túto tému spracovať.