Áno je pravda, že sa dá indukcia zapojiť aj na jednu fázu 230V.
Toto je najväčší problém keď si to niekto vyloží tak, že sa jedná o klasický vývod CYKY – J 3×2,5 istený B16.
To určite nie!!! Štandardne je odber indukcie cca. 7,2kW čo sú dva ističe B16 tj. 3,6kW + 3,6kW a preto sa zapájajú dve fázy. Takže z čisto sedliackého rozumu nikdy nemôžete ťahať obyčajný CYKY – J 3×2,5 k indukcii len preto, že má na štítu, že môže fungovať na 230V !!!!
Bohužiaľ stáva sa to….. Áno teraz zas ja klamem, môžete to tak spraviť ale keď zapnete 3 platne naraz tak Vám to istič v krátkom čase vypne!!!
Taký istý problém nastane keby chcete indukciu napojiť na 2 krát tú istú fázu dovedenú napríklad v paneláku kde nemáte 3f prípojku. Paneláky mávajú 1-f hlavný istič 20/25 A tj. jednoduchým výpočtom získame maximálny výkon v byte pre 20A hlavný istič = 20*230 = 4,6 kW, pre 25A hlavný istič = 25*230 = 5,75kW.
Takže keď nato pripojíte 7,2kW indukčnú dosku tak vyhodíte hlavný istič!
Takže žiadne reálne panelákové riešenie na 230V neexistuje. Jedine že by si indukcia regulovala odoberaný výkon, tj. bude regulovať ohrievanie a to sa negatívne prejaví na kvalite ohrevu a výkonu zariadenia.
Existuje iba také, že nebudete púšťať celú platňu naraz a používať napríklad iba dve platne zo štyroch
Takže v paneláku buď riešiť plyn + el. trúba, alebo si dotiahnúť 3-fázovú prípojku do bytového rozvádzača. Samozrejme ak prerábate tak si určite do kuchyne priveďte kábel CYKY-J 5×2,5 mm aby ste v budúcnosti mohli o indukcii aspoň uvažovať.
Z vyššie uvedeného je ideálne použiť na napojenie indukcie 400 V kde privediete 2 fázy a zapojí sa to na združené napätie 400 V + zdvojený vodič N.
Toto riešenie na 400 V je u nás najbežnejšie a podľa mňa najlepšie nakoľko zabezpečí dostatok výkonu a záťaž rozdelí medzi dve fázy.
Ako vidíte aj z výstrižkov z návodov tieto zapojenia vyžadujú 2 nulové vodiče!!!
Keďže kábel má len jeden modrý vodič tak ako druhý sa použije jeden z fázových a na to je treba dať pozor!!!!! Neviem prečo je to tak u niektorých značiek zaužívané a vôbec možné ale je to tak.
Každopádne existujú i iné indukčné platne, ktoré sa zapájajú v podstate normálne.
Cieľom tohto článku bolo upozorniť na možný problém a opatrnosť pri určitých indukčných platní.
Pozor teda na zapojenie a snáď Vám tento článok nejakým spôsobom pomôže k tomu byť pri týchto spotrebičoch opatrný.
Ďakujem za prečítanie, dočítania pri najbližšom článku 😀