Ako jednoducho vylepšiť ovládanie osvetlenie v spálni

Rady články a užitočné informácie.

Problémy, nápady a ich riešia.

Postupne zverejňujeme články podľa dopytu od ľudí.

Zaujíma Vás niečo? Napíšte nám a my sa pokúsime túto tému spracovať.

Vylepšenie elektroinštalácie v spálni.

Každý kto sa pohybuje v oblasti elektroinštalácie vie, že štandardne sa tzv. manželská izba realizuje ovládaním z troch miest. Pri ovládaní z troch miest je jeden vypínač pri dverách a po jednom vypínači pri nočných stolíkoch tak aby sa pred spaním nemuselo vstávať a chodiť k dverám.

Ja osobne si myslím, že ovládanie minimálne z dvoch miest, tj. pri dverách a pri posteli by malo byť samozrejmosťou v každej miestnosti s posteľou.

Problém spálne je ale typický tým, že v takomto prípade spínate hlavné svetlo v miestnosti.

Čo ale večer? Večer nechcete mať zapnuté veľké svetlo ale iba nejaké slabšie osvetlenie. Samozrejme tento problém sa zvykne riešiť lampičkami na nočnom stolíku a hľadaním vypínača na prívodnom kábly. Ďalší obrovský problém s lampičkami je dilema kde umiestniť zásuvky za stolíkom alebo na úrovni vypínača?

V tomto prípade by bolo asi ideálne mať jednu zásuvku na lampičku schovanú za nočným stolíkom a jednu zásuvku v dvojrámiku spolu s vypínačom na bežné veci ako je nabíjačka na telefón a podobne.

Väčšinou sa ale vyberie len jedna pozícia a výsledok je taký, že buď máte zásuvku za stolíkom a na bežné požitie je ju zložitejšie použiť, alebo máte zásuvku na viditeľnom mieste a lampička Vám zaberá jednu pozíciu.Vtedy samozrejme zvoliť aspoň 3-rámik.

Každopádne všetko je to na klientovi, môžeme mu poradiť ale ak mu esteticky vadí viditeľná zásuvka tak nemá zmysel to siliť. Tú napr. nabíjačku si tam raz zapojí a môže si ju tam nechať a na stolíku má len kábel. Možností je veľa.Samozrejme za nočný stolík odporúčam vždy 2-zásuvku (2-rámik zbytočný). 2-zásuvka za nočným stolíkom je oveľa výhodnejšia ako 2-rámik pretože je posudzovaná z hľadiska počtu zásuviek na okruhu ako jedna zásuvka. Maximálny počet zásuviek na okruh je ako všetci vieme 10. Samozrejme vždy okruh posudzujem podľa výkonu, ktorý sa na neho bude zapájať a práve preto je vhodné tu dať 2-zásuvku pretože tu bude ten výkon minimálny.

Neboli by sme ale elektrikári keby to nechceme spraviť sofistikovanejšie. Budeme ale vychádzať z podmienky, že nechceme na ovládanie svietidiel používať viac ako jeden vypínač na určitej pozícii tj. vždy len jeden “strojček”, jedna pozícia. Ľudovo povedané nebudú nikde dva vypínače vedľa seba.

Teraz si prejdeme jednotlivé možnosti tj. štandardné ovládanie a aj prešpekulovanejšie možnosti. Samozrejme človek musí vedieť čo chce v posteli robiť. Či chce večer čítať alebo tam chce len nejaké sexy podsvietenie postele a podobne. V pôdorysoch sú len prvky slúžiace na osvetlenie.

1.  Klasické riešenie v 99% spální kde sú tri vypínače

Toto zapojenie je taký štandard, nič sa ním nepokazí a ovládate svetlo z troch miest. Jeho výhoda je to že miniete najmenej kabeláže a aj vypínače v tomto prípade budú najlacnejšie oproti nasledovným riešeniam.

Výhody: cena, jednoduchosť.

Nevýhody: nerieši všetky potreby spálne.

2. Vylepšené zapojenie, ktoré nájdete málokde

Pre možnosť vytvoriť takéto zapojenie musíte vymeniť poradie vypínačov. Krížové vypínače tj. č.7 sa nevyrábajú v prevedení 2-tlačítok a preto vypínač č.7 musí ísť k dverám. Toto zapojenie poskytuje možnosť ovládať hlavný luster + ďalší prvok. Napríklad podsvietenie postele, lampa nad posteľou a podobne. V schéme nižšie je umiestnená spínaná zásuvka, do ktorej sa napojí svietidlo. Prípadne sa zásuvka nezrealizuje a priamo v krabičke sa nadpojí zdroj na podsvietenie postele alebo sa kábel vyvedie priamo niekde nad posteľ, kde bude svietidlo na stene. Možností realizácie je mnoho, podstatné je, že máte k dispozícií spínaný okruh navyše.

Výhody: Možnosť oproti prvému riešenia ovládať ešte jeden okruh z dvoch miest (od nočných stolíkov).

Nevýhody: viac kabeláže drahšie prvky.


3. Ešte viac vylepšené zapojenie

Podstata ostáva rovnaká ako v riešení č.2 avšak v tomto prípade sa zrealizujú 2lampičky na čítanie pre každého. Takže vypínač 5B sa zapojí ako vypínač č.6 + vypínač č.1. To znamená že centrálne svietidlo bude naďalej ovládané z troch miest a obydvaja manželia si môžu zapínať svoju vlastnú lampičku na čítanie alebo svoj vlastný led pásik alebo hocičo, možností je zase veľa.

Výhody: možnosť oproti druhému riešeniu ovládať dva okruhy tj. každý má svoju vlastnú “lampičku” a úplne eliminovať potrebu stolnej lapmičky na čítanie a podobne.

Nevýhody: každý si svoje svetlo musí zapínať / vypínať na svojej strane, ak človek zaspí tak druhý sa bude musieť natiahnúť a zhasnúť na strane spiaceho :D.

Zhrnutie:

Myslím si, že keď sa už elektroinštalácia prerába je super urobiť to trošku lepšie. Preto by som minimálne použil riešenie č.2 kde je možnosť dorobiť v budúcnosti nejaké ďalšie osvetlenie. Samozrejme dnes sa dá kúpiť veľa vecí na batérie, prípadne zapojené do zásuvky. Sofistikované riešenie priamo pod omietkou má ale podľa mňa oveľa väčšie čaro a dizajn a hlavne nie je potrebné dodatočne kade tade ťahať káble.

Ak má človek všetko premyslené, namerané, vybrané svietidlá a chce mať nejaké svietidlá na čítanie, potom je určite vhodné použiť riešenie č.3.

Ak ste sa dostali až sem tak ste prečítali celý text, alebo aspoň prešli na koniec. Za to som Vám vďačný. Ak sa Vám článok páčil poprosím Vás o spätnú väzbu aby som vedel či má zmysel ďalej tvoriť. ĎAKUJEM.


Späť na zoznam článkov